یکشنبه, 06 مرداد 1392 23:17

اقتصاد نشر؛ همچنان مهمترین مشکل ادبیات کودک و نوجوان

خواجه‌وند نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه خبرهای خوبی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به گوش نمی‌رسد، گفت: مشکلات مالی تاثیر خود را در حوزه فرهنگ گذاشته است و تولیدات فرهنگ و هنری به شدت کاهش پیدا کرده است.

سولماز خواجه‌وند نویسنده کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه کمتر اتفاق خوبی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان رخ می‌دهد، افزود: در این میان گروه سنی کودک واقعا مهجور مانده است.
این داستان‌نویس بیشترین عامل آسیب‌های موجود در زمینه ادبیات کودک و نوجوان را کمبود بودجه و نقدینگی دانست و اظهار کرد: مشکلات مالی کاملا در حوزه فرهنگ تاثیر خود را گذاشته است و تولیدات فرهنگی و هنری به شدت کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر با افزایش قیمت کتاب قدرت خرید مخاطبان هم پایین آمده و آسیب این معضل مستقیما متوجه گروه سنی کودک است.
خواجه‌وند گفت: عموم ناشران  برای انتشار آثار حوزه کودک و نوجوان با مشکلات مالی مواجه هستند؛ تنها چند نشر محدود هستند که هنوز در این عرصه فعالیت‌های قابل قبولی انجام می‌دهند.
به گفته این فعال حوزه ادبیات کودک و نوجوان به جز کارهایی که انتشارات سوره‌ مهر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یا نشر افق، انجام می‌دهند، خبرهای خوبی از ادبیات کودک و نوجوان به گوش نمی‌رسد.
وی در پایان گفت: در این میان نویسنده‌ها هم انگیزه کار را از دست داده‌اند و مهمترین دغدغه‌شان نوشتن آثاری است که به چاپ برسد. همه ما نویسندگان امیدواریم هر چه زودتر اوضاع ادبیات کودک و نوجوان بهتر شود.

خواندن 1375 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید