چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 00:56

گفت‌وگوی اختصاصی با سرکار خانم فاطمه بیات

سرکار خانم فاطمه بیات با رمان «شهرزاد» به خانواده شادان پیوستند، رمانی که مورد توجه همراهان همیشگی شادان قرار گرفت. به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب، گفت‌وگوی اختصاصی با این نویسنده را بخوانید.

1. این روزها مشغول چه کاری هستید؟ کتابی در دست دارید؟
این روزها مشغول نوشتن یک داستان بلند و یک داستان کوتاه به طور همزمان هستم که البته به دلیل مشغله زیاد و به‌خصوص بچه‌داری، متاسفانه خیلی کند پیش می‌رود. هر دو داستان تم اجتماعی و تا حدی عاشقانه دارند.

2. توضیحی کلی در مورد سوژه آخرین کتاب‌تان بدهید. سوژه را چگونه انتخاب کردید؟
آخرین و اولین کتابی که چاپ کردم با عنوان «شهرزاد» بود که سوژه اصلی زندگی یک دختر پرورشگاهی هست که سعی می‌کند با وجود محدودیت‌ها و محرومیت‌های ذاتی زندگی‌اش تغییرات مثبتی در زندگی‌اش ایجاد کند. همیشه دلم می‌خواست درباره یک بچه پرورشگاهی بنویسم و البته دوست نداشتم داستان تلخی از آب در بیاید. سوژه اصلی از زمان نوجوانی در ذهنم بود و یکی دوبار هم در گذشته نوشتن آن را شروع کردم اما نهایتاً تا چند سال پیش به تاخیر افتاد.

3. خودتان این روزها مشغول خواندن چه کتابی هستید؟ یا اخیراً چه کتابی خوانده‌اید که توجه شما را جلب کرده باشد؟
مشغول خواندن کتابی هستم به نام «خانه ارواح» از ایزابل آلنده. اما کتابی که اخیرا توجهم را جلب کرد کتابی از هاروکی موراکامی بود به نام نفر هفتم که شامل چند داستان کوتاه بود. اخیرا به ادبیات ژاپن علاقه خاصی پیدا کرده‌ام.

4. برنامه‌تان برای سال 97 که در آغاز آن هستیم چیست؟
سعی دارم نوشتن دو کتابی که در دست دارم را تا چند ماه آینده به پایان برسانم و البته کمی حساسیت بیشتری نسبت به این کتاب خواهم داشت تا اثر بهتری نسبت به کتاب قبلی‌ام در بیاید. برای همین شاید کمی بیشتر از چند ماه طول بکشد.

5. فکر می‌کنید مخاطبان چه زمانی منتظر پایان کتاب بعدی‌تان باشند؟
نمی‌دانم. اما شاید با احتساب زمان لازم برای تایید و انتشار کتاب بعدی چیزی حدود یک سال طول بکشد.

6. حرف خاصی برای علاقمندان به آثارتان دارید؟
از حمایت‌های دوستان عزیز عمیقا سپاسگزارم و امیدوارم بتوانم در آینده آثار خیلی بهتری داشته باشم. ضمنا از دوستان کتابخوان خواهش می‌کنم در اشاعه فرهنگ کتاب‌خوانی تا می‌توانند کوشا باشند. برای مثال در شبکه‌های اجتماعی درباره کتاب‌هایی که خوانده‌اند بنویسند، کتاب قرض بدهند و هر کار دیگری که می‌تواند اطرافیان‌شان را به خواندن کتاب علاقه‌مند کند. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما خیلی پایین است. از انتشارات شادان هم به خاطر زحمات بی‌دریغشان در انتشار کتابم تشکر می‌کنم.

خواندن 1837 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید