یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 00:11

گفت‌وگوی اختصاصی با سرکار خانم بهار کرباسی

سرکار خانم بهار کرباسی از نویسندگان نام‌آشنا و پرطرفدار انتشارات شادان است. به بهانه حضور ایشان در غرفه انتشارات شادان، گفت‌وگوی اختصاصی ما را با ایشان بخوانید.

1. این روزها مشغول چه کاری هستید؟ کتابی در دست دارید؟
بله، کاری در دست دارم که سوژه‌اش در مورد دختری است که مادرش یکی از قربانیان خفاش شب، در سال ۷۶ بوده... قصدم از انتخاب این سوژه این بود که تبعات رفتاری اطرافیان چنین فجایعی را نشان دهم. پدر خانواده بعد از قتل همسرش دچار بیماری شک و بددلی و توهم می‌شود و حتی به افسردگی مقطعی دچار می‌شود، طوری که توان نگهداری از دختر خود را نیز ندارد. این رفتار تا سالها بعد که ژینوی قصه‌ام بزرگ شده و دختری دانشگاه رفته می‌شود ادامه دارد و البته که ژینو تمام این سال‌ها نزد مادربزرگ زندگی می‌کرده، اما زیر نظر مراقبت و حساسیت‌های شدید پدر که روی رفتار و رفت و آمد و ارتباطات دخترش دارد تا به تصور خود از وقوع جنایتی دیگر شبیه آنچه برای همسرش رخ داده جلوگیری کند. مادربزرگ فوت می‌کند و ژینو چاره‌ای ندارد جز این که به منزل پدر که چند سالی است ازدواج کرده و صاحب یک فرزند دختر شده، نقل مکان کند و...  البته داستان سمت و سوی عاشقانه‌ای نیز پیدا می‌کند، مثل تمام آثارم که سعی کردم در کنار عاشقانه‌ای زیبا به ناهنجاری‌های اجتماعی یا پیچیدگی‌های روابط خانواده نیز بپردازم.

2. توضیحی کلی در مورد سوژه آخرین کتاب‌تان بدهید. سوژه را چگونه انتخاب کردید؟
آخرین اثرم «تو بودی و من» بود. این کتاب را به این نیت نوشتم که نقص و ایرادهای قانون ارث را به رشته تحریر درآورم. داستان در مورد دخترعمو و پسر عمویی بود که عاشق هم بودند، اما بابت مسائل و مشکلاتی که بین دو خانواده پیش آمده بود و در نهایت قانون ناقص ارث که موجب احقاق حق دختر قصه شده بود، ناچار به جدایی از هم شدند و اتفاقاتی که در این میان پیش آمد؛ البته داستان در زمان حال و فلش‌بک‌هایی که به گذشته می‌زد در حال رفت و آمد بود.

3. خودتان این روزها مشغول خواندن چه کتابی هستید؟ یا اخیرا چه کتابی خوانده‌اید که توجه شما را جلب کرده باشد؟
در حال حاضر با توجه به تعطیلات طولانی مدتی که در ایام عید پشت سر گذاشتیم، کتابی برای خواندن در دست ندارم اما آخرین کتاب‌هایی که خواندم و واقعا از خواندن‌شان لذت بردم، آثار قبل از چاپ تعدادی از دوستان و همکاران عزیز بود که لطف کردند و کتاب شان را قبل از چاپ برای من فرستادند تا بخوانم و نظر بدهم.

4. برنامه‌تان برای سال 97 که در آغاز آن هستیم چیست؟
مهم‌ترین برنامه‌ای که در ذهن دارم این است که به امید خدا نقطه پایان بر کار نیمه تمامم بگذارم.

5. فکر می‌کنید مخاطبان چه زمانی منتظر پایان کتاب بعدی‌تان باشند؟
نمی‌توانم تاریخ و زمان مشخصی را تعیین کنم که مبادا خلف وعده کرده باشم و شرمنده نگاه مهربان و منتظر مخاطبان عزیزم شوم؛ اما نهایت تلاشم را می‌کنم که هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.

6. حرف خاصی برای علاقمندان به آثارتان دارید؟
اول اینکه سپاسگزار تمام عزیزانی هستم که لطف‌شان همیشه شامل حالم شده، همه آثارم را تهیه کردند، برای خواندن آنها وقت گذاشتند و در نهایت نظرات‌شان را همراه با یک دنیا عشق و محبت در فضای مجازی برایم فرستادند و همچنان می‌فرستند. نکته بعدی اینکه لطفا کتاب بخوانید؛ کتاب علاوه بر اینکه لحظات خوب و سرگرم کننده‌ای برایتان می‌سازد؛ تمرکز را بالا می‌برد و بهترین محرک برای مغز است و به تعبیر برخی از دانشمندان، کتاب خواندن بهترین ورزش برای مغز است.

خواندن 712 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید