آقا داماد چه‌کاره‌اند؟ نویسنده!

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

اگر یک زمانی مادرها با به به و چه چه برای زن همسایه تعریف می کردند که دختر شان دارد درس دکتری می خواند. پسرشان هم می خواهد خلبان و آقای مهندس شود. امروزه رویای نویسنده شدن، خواب و خوراک خیلی ها را گرفته است! افرادی که متوجه حضور استعداد و علاقه نویسندگی در وجود خود شده اند اما راه و نشان درست و حسابی برای رسیدن به مطلوب شان پیدا نکرده اند، بدانند که برای ورود به هر یک از رده های نویسندگی، باید مثل یک نویسنده زندگی کرد! یعنی مثل هرشغل دیگری علاوه برداشتن «استعداد» لازم و به دلیل جنس خاص حرفه نویسندگی باید به سبک یک نویسنده زندگی کرد.

● اصلا به کی می گویند نویسنده؟
همه آن هایی که برای مخاطبی به جز خودشان می نویسند به نوعی نویسنده به حساب می آیند. نویسنده ای با رده کاری خاص خود. گرچه تقسیم بندی دقیقی نسبت به این که چه کسانی نویسنده تر هستند وجود ندارد و در هیچ جا نیامده، مثلا کسی که مخاطب بیشتری دارد یا کیفیت نگارشی نوشته هایش بالاتر است، نویسنده تر خواهد بود اما می توان رده های کاری مختلفی برای نویسنده ها بیان کرد. کسانی که برای آینده خود چشم انداز «نویسنده بودن» را تعریف می کنند ابتدا باید تکلیف خود را با رده و میزان حرفه ای شدن خودشان تعیین کنند و متناسب با آن سبک زندگی شان را به سمت نویسنده شدن تغییر دهند. کسی که نویسنده بودن را تنها در حد نوشتن یک ستون کوچک در یک هفته نامه می خواهد در رده ای کاملا متفاوت با نویسنده ای قراردارد که هر روز از هنرخود برای صفحه روزنامه ای بهره می گیرد. رده نویسندگی کسی که از طریق نوشتن کتاب امرار معاش می کند نسبت به فردی که به نوشتن پست های وبلاگی اکتفا کرده، کاملا متفاوت است. نوع نویسندگی کسی که برای نوشته هایش دغدغه جلب حتی ۱۰ مخاطب بیشتر را دارد با کسی که چنین نگاهی ندارد متفاوت خواهد شد. هیچ یک از این افراد را نمی توان نویسنده تر از دیگری نامید اما باید کاملا نسبت به رده های نویسندگی شان تفکیک قائل شد و بعد انتظار متفاوتی از میزان شباهت نوع زندگی شان به سبک زندگی نویسندگی داشت. برای این که بتوان به هریک از رده های نویسندگی وارد شد باید مثل یک نویسنده زندگی کرد! یعنی درکنار«استعداد نوشتن»، که هر کس به نوعی متوجه حضورش در وجود خودش می شود؛ مثل هرشغل دیگری و به دلیل جنس خاص حرفه نویسندگی باید سبک زندگی نویسندگی را رعایت کرد. سبک زندگی که از روحیات و افکار فرد تا برنامه روزانه آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

● هویت قائل باشیم
نگاه درست به نویسندگی. این اولین قدم در راه نویسنده شدن است. حرفه ای ها و آن ها که نان شب شان را از طریق نوشتن درمی آورند نگاه به نویسندگی به عنوان یک شغل را اولین قدم برای حرفه ای شدن می دانند. اول باید بدانیم که چه هویتی برای نویسندگی قائل هستیم؟ درست مثل پرستارها یا پلیس ها که برای لباس و حرفه خود هویت کاملا تعیین شده ای دارند. برای دانستن هویت نویسندگی باید به جنس و نوع حرفه نویسندگی آگاهی کامل کسب کرد. وقتی نوع و جنس نویسندگی دست مان آمد و تکلیف مان با هویت آن روشن شد رفتن به سمت سبک زندگی نویسندگی لذت بخش تر می شود. آن موقع است که حتی اگر مکان نوشتن اتاق نشیمن خانه باشد، تبدیل به محل کار می شود، محلی که باید تمرکز و آرامش لازم را به فرد بدهد. اگر در ابتدای راه نویسندگی هستید از همین حالا با اعمال قراردادهایی بین خود و کارتان برای نویسندگی تان هویت سازی کنید. تعیین محل کار مشخص، ساعات کاری معین، ابزار کار و حتی لباس کار مناسب می تواند به نویسندگی شما هویت ببخشد.

● جنس نویسندگی
برای شناخت هویت نویسندگی ابتدا باید از جنس نوشتن آگاهی کامل داشت. یک نویسنده بعد از این که موضوع و محتوا را پیدا کرد در مورد این که چی بنویسد فکر نمی کند! فکر کردن و نوشتن همزمان رخ می دهد. مثل راننده که بعد از دانستن نشانی مقصد، فکر کردن و رانندگی اش به موازات هم انجام می شود. در واقع یک نفر زمانی راننده خوبی می شود که تمرین لازم را داشته باشد. تمرین زیاد مهارت نوشتن را بیش تر می کند. بنابراین جنس نویسندگی «تمرین» است. هرچه تمرین نویسنده بیشتر باشد در رده خود قوی تر خواهد شد.

● نوع کار نویسندگی
برای شناخت هویت نویسندگی باید با نوع این کار نیز آشنا شد. نوع کار نویسنده تبادل است، یک بده بستان که بین نویسنده و محیط انجام می شود. نویسنده داده هایی را از محیط دریافت می کند و بعد از بازآفرینی و شکل دهی هنرمندانه، آن ها را به محیط برمی گرداند. نویسنده ها مامور ایجاد ارتباط نیز هستند. ارتباطی بین انسان با هرآنچه مربوط به او است. آن ها در حقیقت تدوین گر تجربیات خودشان هستند، برای تدوین گرِ خوب بودن باید به جنس نویسندگی که همان تمرین کردن است مراجعه کرد. حتی حرفه ای ترین نویسنده ها از تمرینِ نوشتن غافل نمی شوند.

● ابزار نویسندگی
همه نویسنده ها در هر رده نویسندگی ابزار کار یکسانی دارند. که شامل ابزار سخت افزاری و نرم افزاری می شود. مهم ترین و ضروری ترین ابزار نویسندگی «تجربه» است. «تجربه» می تواند از هر راهی به دست بیاید. می تواند ناشی از یک اتفاق روتین و روزمره باشد یا در نهایت یکهویی بودن به وجود بیاید. یک نویسنده واقعی منتظر الهامات غیبی برای نوشتن نمی نشیند که یک چیزی پرت شود توی ذهنش!. بلکه از بین هزاران دلیل نوشتن که در اطرافش وجود دارد یکی را شکار می کند. «تجربه» جدی ترین ابزار نرم افزاری نویسندگی است که با استعدادترین نویسنده ها نیز به آن نیاز دارند و درصورت نبودن تجربه، عملا فرآیند نوشتن انجام نمی شود. از نظر سخت افزاری هم یکی ابزارهای ضروری نوشتن در عصر حاضر، تایپ کردن است. یک نویسنده توانایی لازم را در این زمینه به دست می آورد.

● برای خودشان نمی نویسند
از اساسی ترین نکته ها در تعریف نویسندگی، نوشتن برای «مخاطب» است. اهل قلمی را نویسنده می گویند که بتواند تعریف حداقلی از مخاطبش بدهد. یکی از تفاوت های ماهیتی نویسنده با شاعر و انشا نویس نیز همین است. بنابراین اگر کسی تنها برای دل خودش می نویسد و هیچ شناخت و برنامه ای برای مخاطبان احتمالی آثارش ندارد در واقع انشا نویس است که روش زندگی اش لزوما شباهت و ارتباطی با سبک زندگی نویسندگی ندارد. یک نویسنده متعهد در هنگام انتخاب موضوع، از بین موضوعاتی که دارای ارزش یکسانی هستند آن که مخاطب بیشتری دارد را انتخاب می کند.

خواندن 5788 دفعه

دیدگاه‌ها  

#1 باران کردزنگنه 1391-08-30 19:06
با سپاس
از آنجاکه کانون نویسندگان در کشور ها خط قرمزشان محدود کننده یپیدایش بعضی استعدادها است ،آیا سازمانی جهانی برای قضاوت آثار ونشر وجود دارد ؟

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید