پنج شنبه, 13 تیر 1392 00:43

چرا آثار فهیمه رحیمی این همه خواننده داشت؟

جدا از تمام جذابیت هایی که رمان های عامه پسند برای جامعه و افراد حاضر در آن دارد، بی تردید نوشته‌های رحیمی در دسته بندی ارزشمندتری نسبت به همتایانش قرار می گیرد.

میانه سال های دهه شصت و هفتاد در ایران، نام نویسنده ای بر روی زبان ها افتاد و کمتر کسی پیدا می شد که او را نشناسد یا کتابش را نخوانده باشد. رمان "بازگشت به خوشبختی" شهرتی را برای این زن رقم زد که تا امروز هم او را در صدر جدول پرفروش های ایرانی نگه داشته است.

پرفروش ترین کتاب های ایرانی
فهمیمه رحیمی ، نویسنده به نام و صاحب سبک داستان های عامه پسند در ایران رفته رفته تا آنجا اقبال پیدا کرد که بسیاری وادار به دنباله روی و گاها تقلیدهای نابه جا از آثار او شدند. با این حال به جرات می‌توان گفت که در هیچ کدام از دهه های ادبی ایران هیچ رمان نویسی در این سبک، نتوانست پله های ترقی را تا اندازه رحیمی صعود کند.
عامه پسندی برای رحیمی تا آنجا پیش رفت که بسیاری از نویسندگان و منتقدان ایرانی او را "دانیل استیل ایرانی" نام نهادند؛ با این حال او خود از این مسئله خوشحال نشد و اعلام کرد دوست دارد خودش باشد و برابری با دیگران مایه افتخارش نیست. شاید همین خودبودن یکی از مهم ترین دلایل توفیق این زن ایرانی بود. با این حال او همیشه در حاشیه ادبیات کشور قرار گرفت و خودش نیز به این در حاشیه بودن علاقه داشت؛ این را می توان از عدم تمایل او برای مصاحبه و حضور کمرنگش در عرصه های ادبی فهمید. او که خالق بیش از بیست عنوان رمان عامه پسند بود، با داشتن هفت کتاب در میان ۴۷ کتاب پرفروش پس از انقلاب، رکورد دار فهرست فروش کتاب بود.

شاهکارهای عامه پسندی از کجا آب می خورد؟
رحیمی بی شک در میان نوجوانان و جوانان شهرت بیشتری داشت و خود نیز معتقد بود که برای آنها می‌نویسد. جدا از علاقه ای که میان این نویسنده و مخاطبان جوانش وجود داشت ، نباید فراموش کرد که رمان های او پلی برای ورود جوانان به دنیای مطالعه و کتابخوانی بود. او در مصاحبه های اندکی که داشته بر این مسئله تاکید کرده است که هدف واقعی اش از نوشتن کتابخوان کردن نسل جوان است. رحیمی خودش را نویسنده معرفی نمی کرد بلکه مادری می دانست که دوست داشت نسل جوان کتاب ایرانی بخوانند.

زندگی با شخصیت های قصه
شاید زندگی ساده و عادی رحیمی، به او کمک می کرد تا بیشتر با اطرافیان صمیمی شود و از رازهای زندگی افراد رمان های محبوب خلق کند . با این حال تجربه خبرنگاری در دوران جوانی هم برای این نویسنده امکان آشنایی با قشرهای مورد علاقه اش را بیشتر فراهم کرد. او از زندگی خصوصی زنان شکست خورده گزارش تهیه می کرد و احتمالا بسیاری از این گزارش ها، بعدها به صورت منبع الهام او برای نگارش آثار داستانی اش درآمد.
ماجرای کتاب های "کوچه باغ یادها" و "بازگشت به خوشبختی" براساس رویدادها و شخصیت های حقیقی نوشته شد. رحیمی برای سوژه یابی به دادگستری هم مراجعه می کرد و گاهی هم به برخی از دوستان مشاورش سر می زد تا رمانش بیشتر و بیشتر به واقعیات نزدیک شود. این نزدیکی به واقعیت و درد دل شنیدن ها یکی از مهمترین دلایل شهرت رمان هایی مانند "بازگشت به خوشبختی"، "ابلیس کوچک"، "اتوبوس"، "بانوی جنگل" و "پاییز را فراموش کن" بود.
آثار رحیمی دغدغه‌ها و شلوغی‌های ذهنی ویژه ای را از قشری خاص نمایان می کند و چون برگرفته از واقعیات است در دل مخاطبان جا باز می کند. شخصیت های رمان های او اشخاصی هستند که در دل جامعه ایرانی زندگی می کنند و از این جهت می توان آن‌ها را رخدادهای مهم جامعه‌شناختی ایرانی دانست .

نویسنده ای با تمام ویژگی های زنانه
گرچه منتقدان در باب ادبیات و شیوه نگارش بر او بسیار خرده گرفته اند اما باید اعتراف کرد که در میان تمامی نوشته های عامه پسند باز هم نثر و کیفیت ادبی آثار رحیمی به مراتب در مرتبه بالاتری نسبت به دیگر همتایانش قرار می گیرد. شیوه نوشتار رحیمی زنانه-صادقانه است و متن قصه ها از ظرافت های عمیق زنانه ای پر شده اند که شاید کمتر زنی پیدا کنیم که از خوانش آنها لذت نبرد. زنان در رمان‌های او به راحتی از خواسته‌های غریزی خود سخن می‌گویند و در راه رسیدن به آن‌ها تلاش می کنند. دختران در قصه های او همگی جسور و بی پروا هستند و دل مردان آهنین و ماشینی را به دست می آورند.
بیشتر رمان های رحیمی بر اساس روایت واقعی عشق یک زن و مرد است که در شرایطی متفاوت هریک همسر دیگری اختیار می کند و پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با گره های داستانی در نهایت در پایان قصه وصال این دو میسر می شود. فراق و وصال. مهم نیست که مخاطبان به حقیقت داستان ها شک می کنند یا نه ؛ واقعیت این است که آنها با شخصیت ها هم ذات پنداری می کنند، در رازهای آنها سهیم می شوند و با آنها بسیاری از نداشته‌های خود را تجربه می کنند.

خواندن 1327 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید