سه شنبه, 16 مهر 1392 00:10

سپهری؛ محبوب‌ترین شاعر نیمایی

امروز پانزدهم مهرماه زادروز سهراب سپهری، شاعر و نقاش معاصر است. وی در میان عامه مردم یکی از محبوب‌ترین شاعران نیمایی و یکی از بزرگ‌ترین شاعران معاصر است که هرچه زمان بیشتر می‌گذرد، عظمت او بیشتر آشکار می‌شود.

سهراب سپهری پانزدهم مهرماه1307 در کاشان به دنیا آمد. همه، این شاعر نقاش را با شعرهایش می‌شناسند؛ نخستین مجموعه شعر او با نام «مرگ رنگ» در سال1330 منتشر شد. «زندگی خواب‌ها»، «آوار آفتاب»، «صدای پای آب»، «شرق اندوه»، «حجم سبز»، «ما هیچ، ما نگاه»، «در کنار چمن» و «هشت کتاب» از آثار این شاعرند.
از آنجا که سهراب سپهری وقت نقاشی شعر می‌گفت، همه او را با شعرهایش می‌شناسند؛ اتفاقی که باعث شد وجه هنری این شاعر در زمینه‌ نقاشی پس از گذشت سال‌ها، برای بسیاری ناشناخته باقی بماند. اما او علاوه بر شعر، به نقاشی هم به‌صورت حرفه‌ای می‌پرداخت. سبک آثار سپهری متاثر از سفرهای او به کشورهای شرقی و آشنایی با فرهنگ و هنر این سرزمین‌ها بود. بیشتر نقاشی‌های سهراب مربوط به مناظری از طبیعت هستند. به گفته کارشناسان در حالی که 40 سال از فعالیت سپهری در حوزه‌ نقاشی می‌گذرد، هنوز هم آثار او در معتبرترین نمایشگاه‌های هنری به نمایش در می‌آیند و با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسند؛ چنان که امسال در نمایشگاه «صد اثر، صد هنرمند» که در گالری گلستان برگزار شد، 2 تابلوی نقاشی از سهراب به نمایش درآمده بود که 200 و 250میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بودند.

خواندن 947 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید