یکشنبه, 03 آبان 1394 02:53

گزارش تصویری از جلسه نقد و بررسی رمان «ترانه سکوت» نوشته «زهره مرشدی»

جلسه نقد و بررسی کتاب ترانه‌ی سکوت با حضور جمعی از نویسندگان، منتقدان، شاعران و کتاب دوستان در کتابخانه شهید محلاتی واقع در مینی سیتی برگزار شد.

از منتقدان مطرح می‌توان به حضور آقای علی اله سلیمی مؤلف کتاب‌های :زنی شبیه حوا، باران جنوب، دل بستگی در سالهای سخت، باغ سرهنگ، باران در سلول، مسافر دجله، زمستان و چله ها، سفر معمولا صبح اتفاق می‌افتد، بنفشه و پوکه خالی و... اشاره کرد.
دیگر منتقد، آقای نوحه‌خوان، نویسنده، محقق در مسائل دین پژوهی بودند که در این جمع با کتابهای: از عید نوروز چه می‌دانید، مسلک ابلیس، نشانه ها، عقل چیست، ابله کیست ؟ و... حضور داشتند.
در یک جمع صمیمی و دوستانه، جلسه با معرفی نویسنده جوان و منتقدان آغاز شد. ابتدا نکات مثبت و برجسته، زیبایهای داستان، خلاقیت نویسنده در واژه‌سازی، زبان روان و قلم تحسین آمیز او و.... از سوی منتقد سلیمی مطرح شد. سپس به مسائلی از قبیل تیپ‌بودن بعضی از شخصیت‌ها، محدود ماندن شخصیت رسول در برابر شخصیت پردازی خوب ترانه و نعمت، اشکالات تایپی و انتهای داستان که نمادین به پایان رسید از سوی ایشان صحبت شد. آقای سلیمی اشاره کردند این نویسنده می‌خواهد سبک مخصوص به خودش را در نوشتن رمانهای اجتماعی پیش بگیرد و در این راه لغزنده باید بسیار مواظب باشد، زیرا هرچه کار بهتر باشد بیشتر زیر ذره بین و نکته سنجی قرار می‌گیرد.
نویسنده با وجود جوانی، بسیار حرفه ای و با تجربه رفتار می‌کرد. در برابر انتقادات لبخند میزد و جواب‌های منطقی می‌داد. با وجود منتقدان برجسته و سخت گیر ایراد چشمگیر درباره نمودار داستان یا موضوع و محتوا، به جز موارد جزئی بر کتاب وارد نشد.
آقای نوحه خوان، منتقد دیگر، مشکل جدی و قابل مطرح شدن بر کتاب وارد ندانست و معتقد بود خانم مرشدی با قلمی روان و زیبا،کتابی مخاطب پسند و معنا گرا رقم زده، ایشان معتقد بودند خانم مرشدی آینده ای درخشان در پیش رو دارد و فقط باید تشویق شود و خوبیهای داستان مطرح گردد، اما آقای سلیمی معتقد بودند باید برای کمک به نویسندگان جوان کتاب را نقد تخصصی و حرفه ای کرد و حتی سطحی ترین و پیش پا افتاده ترین نکات را برای پیشرفت نویسنده گوشزد نمود. آقای نوحه خوان فقط تذکر دادند از نامهای ائمه اطهار برای اشخاص منفی و خاکستری استفاده نشود.
در پایان جوایزی به رسم یادبود و تشویق به این نویسنده جوان و خلاق اهدا شد.

خواندن 888 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید