چهارشنبه, 08 تیر 1390 15:56

تولد بابای «شازده كوچولو» مبارك!

29 ژوئن (8 تير) سال‌روز تولد «آنتوان دوسنت اگزوپري» خالق شخصيت دوست‌داشتني و جاودانه‌اي به نام «شازده كوچولو» است.

ايبنا نوجوان: «آنتوان دوسنت‌اگزوپری» ۲۹ ژوئن سال ۱۹۰۰ در شهر «لیون» فرانسه به دنیا آمد. او در آغاز دوره‌ي دبیرستان شاگرد یکی از استادان موسیقی شد و از او ویولون زدن را ياد گرفت. او در سال ۱۹۱۴ برای ادامه‌ي تحصیلاتش به سوئیس رفت.
آنتوان در دوران تحصیل در دبستان و دانشکده، گاهی ذوق و قریحه‌ي شاعری و نویسندگی خود را با نوشتن و سرودن آزمايش مي‌كرد و اغلب نیز مورد تشویق و تقدیر دبیران و استادانش قرار می‌گرفت.
آنتوان جوان قصد داشت به خدمت نیروی دریایی درآید، اما موفق نشد به فرهنگستان نیروی دریایی راه پيدا كند. به همین دلیل، در ۲۱ سالگی به عنوان مکانیک در نیروی هوایی فرانسه مشغول به کار شد و بعدها خلباني را ياد گرفت و در دوران خدمت نظام به عنوان خلبان در ارتش فرانسه مشغول به كار شد.
او در سال ۱۹۲۳ پس از پایان خدمت نظام به پاریس برگشت و در كنار شغل‌هاي مختلفش، نویسندگی را آغاز کرد. دو سال بعد، داستان کوتاهی از او به نام «مانون» در یکی از مجلات پاریس چاپ شد اما انتشار اين داستان براي او شهرتي به عنوان نويسنده به همراه نداشت.
در همین دوران بود که آنتوان برای یک مأموریت سیاسی به میان قبایل صحرانشین جنوب مراکش رفت و کتاب «پیک جنوب» را با استفاده از تجارب اين سفر نوشت. او بعدها کتاب‌هاي «زمین انسان‌ها» و «پرواز شبانه» را بر اساس خاطرات ديگر سفرهايش نوشت و با انتشار اين آثار موفقیت زيادي به دست آورد.
در زمان جنگ جهاني دوم و پس از تسلیم کشور فرانسه به آلمان، اگزوپری به آمریکا تبعید شد و در دوران زندگي‌اش در اين كشور، کتاب‌هایي چون «قلعه»، «شازده کوچولو» و «خلبان جنگی» را نوشت.
شازده کوچولو، شاهکار سنت‌اگزوپری، در سال ۱۹۴۳ منتشر شد. اين نويسنده، كتاب مشهورش را بر اساس حادثه‌ای واقعی نوشته است كه در دل شن‌های صحرای موریتانی برایش اتفاق افتاده است.

خواندن 1535 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید