چهارشنبه, 05 خرداد 1395 22:42

توصیه برنده «من بوکر» 2016 به هموطنانش

«هان کانگ» نویسنده کره‌ای که اخیرا جایزه «من بوکر» بین‌المللی را به خود اختصاص داد، هموطنانش را به مطالعه بیشتر دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «هان کانگ» رمان‌نویس کره‌ای برنده «من بوکر» 2016 که کتاب «گیاهخوار» او پیش از نامزد شدن در این رقابت مهم ادبی 20 هزار نسخه در کره فروش داشت، در نشست رسانه‌ای خود، مردم کشورش را به مطالعه بیشتر توصیه کرد.
«گیاهخوار» رمانی سه‌فصلی با فضای تاریک و سوررئال درباره زنی است که از خوردن گوشت دست می‌کشد و پس از مواجهه با معضلات گیاهخواری و بازخوردهای بی‌رحمانه نزدیکانش، آرزو می‌کند به یک درخت تبدیل شود.
«هان» 45 ساله در نشست رسانه‌ای اخیر خود که با حضور 100 خبرنگار در سئول برگزار شد، گفت: نویسندگان زیادی هستند که من به آن‌ها علاقه دارم و احترام می‌گذارم، آن‌هایی که در سکوت در اتاق‌های خود، قلم به دست دارند. امیدوارم شما کتاب‌های آن‌ها را هم بخوانید.
«هان» که در سئول به تدریس نویسندگی خلاق مشغول است، جایزه 50 هزار پوندی «من بوکر» بین‌المللی را با «دبورا اسمیت» مترجم انگلیسی رمانش، تقسیم کرد.
به گزارش رویترز، «گیاهخوار» سال 2007 منتشر شده و تاکنون حدود 20 هزار جلد در کره فروش داشته است. از هفته گذشته که نام این نویسنده به عنوان برنده «من بوکر» 2016 اعلام شده، فروش این اثر به 462 هزار جلد رسیده است.
«هان» در این‌باره اظهار کرد: من خیلی هیجان‌زده‌ام. فکر می‌کنم همان 20 هزار جلد هم فروش خیلی خوبی بود. از هر کسی که کتاب‌های من را می‌خواند، تشکر می‌کنم.
«هان» از خانواده‌ای فرهنگی است. پدرش رمانی نوشته که مورد استقباس سینمایی قرار گرفته. برادر او رمان‌نویس و همسرش، منتقد ادبی است.
او درباره خود گفته است: من پیچیده‌شده در پاکت ادبیات کره‌ای بزرگ شدم. کارهایی از نویسندگان کره‌ای و خارجی می‌خواندم، بنابراین علاوه بر علاقه، مدیون ادبیات هستم. امیدوارم کارهای کره‌ای در سطح وسیعی خواننده داشته باشد. فکر می‌کنم ادبیات کره‌ای دارد باب می‌شود و این تازه شروع این جریان است.
مراسم اعطای جایزه «بوکر» 2016 در موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن برگزار شد. «هان» از کسب این جایزه برای رمانی که بیش از 10 سال پیش نوشته، ابراز خرسندی و تعجب کرد و گفت که کتاب بعدی‌اش هفته آینده به زبان کره‌ای روانه بازار می‌شود.
«گیاهخوار» یکی از 155 کتابی بود که در رقابت این دوره «من بوکر» بین‌المللی شرکت داشتند. این نخستین سالی است که این جایزه مهم ادبی به‌جای اعطا به مجموعه آثار یک نویسنده، به یک کتاب تعلق می‌گیرد. این تغییر رویه پس از تلفیق «من بوکر» با جایزه ادبیات داستانی خارجی مستقل صورت گرفته است. «فیلیپ راث»، «چینوا آچبه»، «آلیس مونرو» و «لیدیا دیویس» از برندگان پیشین این جایزه ادبی بوده‌اند.

خواندن 864 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید