شنبه, 04 ارديبهشت 1395 22:59

«شکسپیر» نامزد قدیمی‌ترین جایزه ادبی انگلیس

فهرست نامزدهای نهایی بخش‌های ادبیات داستانی و زندگی‌نامه جایزه «جیمز تیت بلک» 2016 اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نام هشت نویسنده به عنوان نامزدهای مرحله نهایی دو بخش جایزه 10 هزار پوندی «جیمز تیت بلک» که عنوان قدیمی‌ترین جایزه ادبی انگلستان را یدک می‌کشد، اعلام شد.
«1606: ویلیام شکسپیر و سال لیر» کتابی زندگی‌نامه‌ای درباره بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویس انگلیسی است که در این دوره از این رقابت‌ها به مرحله نهایی راه پیدا کرده است. «جیمز شاپیرو» نام نویسنده‌ای است که در این اثر یک سال از عمر «ویلیام شکسپیر» را که طی آن نمایشنامه «شاه لیر» به نگارش درآمد، مورد بررسی قرار داده است.
این انتخاب در بخش زندگی‌نامه «تیت بلک» در حالی صورت گرفته که تمام انگلستان و دیگر کشورهای جهان این روزها برنامه‌های متعددی را برای چهارصدمین سالروز درگذشت این شاعر و نویسنده بزرگ ترتیب داده‌اند. «شاپیرو» پیش از این کتاب دیگری به نام «1599» را به نگارش درآورده بود که به بخش دیگری از زندگی «شکسپیر» پرداخته بود. او با قسمت نخست آثارش جایزه «سموئل جانسون» 2006 را به دست آورد.
«دیوید هر» با کتاب «روزنامه لمسی آبی»، «سارا نایتس» نویسنده «بیگانه بلومزبری: زندگی دیوید گارنت» و «راث اسکر» با «جان آبری: زندگی من» رقیب‌های «شاپیرو» برای کسب این جایزه 10 هزار پوندی هستند.
به گزارش گاردین، در بخش ادبیات داستانی «جیمز تیت بلک» هم «گرگ مرزی» نوشته «سارا هال»، «اولین آدم بد» اثری از «میراندا جولای»، «مجبور نیستی این‌طور زندگی کنی» به قلم «بنجامین مارکوویتس» و «بیتل‌بون» نوشته «کوین بری» به عنوان نامزدهای نهایی این دوره معرفی شدند.
برندگان نهایی جوایز «جیمز تیت بلک» روز 15 آگوست در جشنواره بین‌المللی کتاب «ادینبورگ» معرفی می‌شوند. جوایز «تیت بلک» سال 1919 توسط «ژانت کوتس» همسر «جیمز تیت بلک» راه‌اندازی شد تا یاد همسر درگذشته‌اش را گرامی بدارد. هرساله بیش از 400 کتاب و نمایش‌نامه توسط دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه ادینبورگ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا برندگان بخش‌های مختلف مشخص شوند. «دی.اچ. لارنس»، «آنجلا کارتر»، «کلر تومالین»، «مارتین ایمیس» و «گراهام گرین» از نویسندگان مطرحی هستند که پیش‌تر موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

خواندن 554 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید