سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 02:33

گفت‌وگوی اختصاصی با سرکار خانم بهاره نوربخش

سرکار خانم بهاره نوربخش، نویسنده رمان «عطر قالی؛ نسیم عشق» امروز با حضور در غرفه انتشارات شادان با مخاطبان خود رودررو سخن گفتند. گفت‌وگوی اختصاصی ما با ایشان را در ادامه بخوانید.

1. در مورد کتاب تازه خود توضیحی مختصر بدهید.
«من از یادت نمی‌کاهم» داستان چندان غریبی ندارد. شاید مشابه آن را بخصوص این روزها دور و برمان ببینیم. خانواده‌هایی که جسم‌شان کنار هم هست ولی جدای از هم هستند. فاصله‌هایی واقعی و مجازی که دم به دم بیشتر و عمیق‌تر می‌شوند. قصه دلمردگی‌ها، عشق‌ها و نفرت‌هایی که در گذر تند زمان و در دنیایی که حالا به دو بخش کاملا مجزای واقعی و مجازی تقسیم شده لحظه به لحظه شکل عوض می‌کنند و گاه جای هم را می‌گیرند. این کتاب قصه یک خانواده سه نفره است، خانواده‌ای تک فرزند با روزمرگی‌های مرسوم خیلی از خانواده‌ها و غرق شدگی‌شان در دنیای مجازی که وجودش اگر چه دلیل قطعی تغییرات نیست اما بی‌شک در آنچه که زندگی ساکن این خانواده را دچار آشفتگی می‌سازد، بی‌تاثیر نیست.

2. سوژه کتاب را چگونه انتخاب کردید؟
در ابتدا بگویم آنچه که قصد نوشتنش را داشتم این داستان نبود. سرگذشت دختر جوانی را شنیدم که مادرش در اثر سرطان فوت کرده بود و نبود مادر در مدت زمان بسیار کوتاهی باعث شد زندگی این دختر که تک فرزند خانواده بود دستخوش تغییرات سریع  تلخ و شیرینی بشود‌. قصه این دختر نظرم را جلب کرد  تا میانه‌های قصه آنچه در ذهنم بود کم‌کم تغییر پیدا کرد و دنیای مجازی خودش را به داستان تحمیل نمود و بعد شخصیت‌های قصه بودند که تصمیم گرفتند چطور زندگی کنند. پس در واقع نمی‌توانم بگویم سوژه واقعی این داستان چطور پیدا شده است. من قصه‌ای را نوشتم که شخصیت‌ها خودشان زندگی کردند.

3. مخاطب کتاب خود را بیشتر چه گروه یا رده‌ای می‌بینید؟
من همانقدر که به روحیات یک زن میانسال خانه‌دار افسرده و بی‌انگیزه نزدیک شده‌ام، در لحظات پرشور و حرارت دختر نوجوانش هم پرسه زده‌ام و امیدوارم این کتاب همانطور که آرزو دارم هم برای نوجوان‌های مشتاق کتاب پر کشش باشد و هم برای جوان‌های نسل قبل. من فکر می‌کنم این کتاب می‌تواند مناسب همه باشد. بخصوص برای آنهایی که در روزمرگی گیر کرده‌اند.

4. این روزها خودتان مشغول به خواندن کتابی هستید؟ آن را معرفی می کنید؟
کتاب خواندن که در روند زندگی خانواده ما امری است پایان‌ناپذیر و لیست کتاب‌هایی که باید بخوانم بسیار بالا بلند است. این روزها «بادبادک‌باز» خالد حسینی را می‌خوانم. مسحور کننده است. ترسناک است. فاجعه‌ای است انسانی که زیر گوشمان رخ داده و از عمقش بی‌خبریم. دردی است بی‌درمان و زجری است که به زیبایی هنرمندانه‌ای با رقص واژگانی فاخر جرعه‌جرعه در گلوی خواننده فرو می‌رود و می‌کِشد و می‌کُشد.

5. چه برنامه فرهنگی (در زمینه کتاب) برای سال 97 دارید؟ سوژه‌ای نیمه کاره یا موضوعی که قصد دارید بنویسید؟
به امید پروردگار برنامه زیادی برای امسال دارم. در حال نوشتن رمانی عاشقانه هستم و یک مجموعه سه جلدی در دست تایپ و ویرایش دارم و دو رمان دیگر که استارت خورده‌اند ولی کند پیش می‌روند. با حال و هوایی پساآخرزمانی و اندکی تخیلی.

6. حرف خاصی برای مخاطبان و علاقمندان آثارتان:
می‌دانم که اغلب خواننده‌ها انتظار دارند کتاب‌هایی که از یک نویسنده می‌خوانند در یک حال و هوا و سبک و سیاق باشند ولی من توانمندی ماندن در یک سبک و ژانر را ندارم. آنچه در «عطر قالی؛ نسیم عشق» خواندید یک داستان نوستالژیک، قدیمی، کهن و تلخ بود. فضایش را دوست داشتم با اینکه نمی‌شناختمش و شاید خیلی‌ها هم چنین حسی داشته باشند ولی آنچه در «من از یادت نمی‌کاهم» خواهید خواند زندگی مدرن و امروزی است. دنیای تلگرام و اینستاگرام است. دنیای خود ماست. دنیایی که آدم‌هایش را خوب می‌شناسیم و قرار نیست غمگین‌مان کنند. پس با کاری کاملا متفاوت روبه‌رو خواهید شد که امیدوارم مورد قبول طبع ظریفتان قرار بگیرد.

خواندن 749 دفعه

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید