دوشنبه, 24 تیر 1392 01:34

منیر مهریزی مقدم نویسنده رمان مدارا: طور دیگری نمی‌توانم بنویسم!

«مدارا» عنوان جدیدترین رمان منیر مهریزی‌مقدم از سوی اتشارات شادان چاپ و به بازار عرضه شد.

«مدارا» داستان زندگی دختری به اسم «بهار» است که با طلاق، پدیده رایج جوامع مدرن و کلان شهرهای ایران و جهان، زندگی‌اش دستخوش تلاطم و رویدادهای غافلگیر کننده‌ای می‌شود که او با صبوری و روشی هنرمندانه از آن عبور می‌کند و تجربه‌ای را از سر می‌گذراند که از منظر جامعه شناختی می‌تواند چراغی در مسیر زندگی روشن کند و ما را در این تجربه اندوزی سهیم سازد.
مهریزی متولد 1347 سبزوار، تاکنون یازده رمان در کارنامه نویسندگی خود دارد.
رمان «کوچه» و «غریب آشنا» از او هر کدام شش بار تجدید چاپ شده‌اند و همچنان با اقبال عمومی مواجه است و در حال حاضر نیز رمانی به نام «هویت» را تحویل انتشارات شادان داده است. در ذیل گفتگویی کوتاه با این نویسنده و همزمان با انتشار اثر جدیدش «مدارا» داشته‌ایم که ملاحظه می‌کنید:

• خانم مهریزی، سوژه رمان‌هایتان را چگونه پیدا و انتخاب می‌کنید؟ چون باور عمومی بر این است که هر کس می‌تواند بر اساس زندگی خود و اطرافیانش یک رمان بنویسد.
من غالبا موضوع رمان‌هایم را بر اساس حوادث و رویدادهایی که از دیگران می‌شنوم انتخاب می‌کنم، گاهی فیلمی که می بینم انگیزه اوّلیه من برای نوشتن می‌شود. البته دیدگاه‌ها و شنیده‌هایم را با قوه تخیّل گسترش و پر و بال می‌دهم و خدارا شکر هنوز یک کتاب تمام نشده، موضوع کتاب بعدی را پیدا می‌کنم. من این توانایی را در خودم می‌بینم که از یک سوژه کوچک داستانی بزرگ بسازم. این قدرت در قلم من هست که از یک موضوع کوچولو رمانی هفتصد صفحه‌ای بنویسم.
• رمانی را که نوشتید، چند بار بازنویسی می کنید؟
من تمام رمان‌هایم را بدون وقفه و یک نفس می‌نویسم و نیازی به بازنویسی مکرّر نمی‌بینم. شب، هر بخش از داستانی را که می‌نویسم فردا مجدداً می‌خوانم تا اگر نیاز به تغییر و اصلاح داشت، دست به تغییر و اصلاح بزنم و همان موقع درست کنم.
• نخستین کسی که رمان شما را پس از اتمام کار می‌خواند، چه کسی است؟
اوایل کار خواهرزاده‌ام بود که رمان‌هایم را قبل از تحویل به ناشر می‌خواند و نظر می‌داد، پس از اینکه خواهرزاده‌ام درگیر مشکلات خودش شد کسی را ندارم که قبل از چاپ کارهایم را بخواند. قاعدتاً خودم هم پس از پایان کار، مجدداً رمان را نمی‌خوانم، همان تحریر اوّل را برای ناشر می‌فرستم. در واقع خودم در حین کار یک بررسی سطحی می‌کنم و تحویل می‌دهم. در حقیقت هنگام نوشتن هر رمان حدوداً شش ماه با شخصیت‌های آن شب و روز زندگی می‌کنم و با تمام ویژگی‌های کار اخت می‌شوم، بنابراین دیگر ضرورتی احساس نمی‌کنم که اطرافیانم مجدداً آن را بخوانند و نظر بدهند.
• فکر می‌کنید چه دلیلی دارد که رمانی مثل کوچه، طی مدّت کوتاهی شش بار تجدید چاپ می‌شود امّا رمان دیگر فقط یک بار چاپ می‌شود و اقبال چندانی پیدا نمی‌کند؟
به نظر من قشر جوان و به ویژه دبیرستانی جامعه ایران خیلی زیاد است و مخاطبان اصلی آثارم همین قشر و گروه است و کتابی که موضوع آن عشق و عاشقی باشد طبیعتاً با استقبال این گروه مواجه می‌شود. به قول حافظ «یک قصه بیش نیست قصه عشق عجب / از هر زبان که می‌شنوم نامکرّر است.» قصه عشق این نیاز ازلی – ابدی انسان برای همه انسان‌ها جذاب است و برای پیدا کردن مخاطب خاص باید زبان آن مخاطبان را پیدا کرد. من یک رمان دارم که محور اصلی داستان موضوع اعتیاد بود. این رمان برای مخاطبانی که دهه سی و چهل عمرشان را پشت سر گذاشته‌اند جالب و جذاب به نظر می‌رسید. امّا نسل جوان‌تر کمتر تمایلی به این رمان نشان داده بودند. به خاطر همین هم تیراژ زیادی پیدا نکرد. نسل امروز هر چه موضوع داستان عشقی‌تر و عاطفی‌تر باشد که برای این گروه‌های سنی ملموس‌تر است، بیشتر علاقه نشان می‌دهند.
• شما از کجا می‌دانید مخاطبان آثار شما نسل امروز است و دختران دانش‌آموز و دانشجو هستند؟ از کجا معلوم زنان خانه‌دار نباشند؟
کسانی که در سنین بالاتر از سی – چهل سال هستند رمان‌های تفکر برانگیز و آثار پخته‌تر را بیشتر می پسندند. نسل جوان‌تر طبیعی است که رویایی‌ترند و هنوز دوران شور و شکوفایی را می‌گذرانند و یقیناً احساسی و عاطفی‌اند و کتاب‌هایی که چنین ویژگی‌هایی را داشته باشد بیشتر مورد توجه‌شان قرار می گیرد. البته من هیچ آمار و ارقامی ندارم که خوانندگان رمان من چند درصد دانش‌آموز و چند درصد دانشجو و یا زنان خانه‌دار هستند، اصلاً چنین آماری در مورد آثار هیچ نویسنده‌ای وجود ندارد. تماماً حدس و گمان است. ضمن این که من در هیچ یک از مجالس ادبی و اجتماعی و محافل داستان‌خوانی شرکت نمی‌کنم. خیلی کم اتفاق می افتد که در چنین مجالسی حضور پیدا کنم.
• رمان «مدارا» از مولفه‌هایی مثل فقر و ثروت، توطئه‌چینی، طلاق به خوبی استفاده کرده است. نظر خودتان در این رابطه چیست؟
این موضوعات هم توأم با عشق و احساس است. البته تخیل هم در پرورش مضامین این رمان نقش بسزایی دارند. ضمناً بخش کوچکی از داستان هم مربوط به توطئه‌چینی است. خیلی از آثار من، شاید هم بیشتر رمان‌های من از احساس و مسائل عاطفی نشأت می‌گیرد. شگرد نویسندگی من اینجوری است. من طور دیگری نمی‌توانم بنویسم.
• شما آثار کدام نویسنده‌ها را بیشتر می خوانید؟
الآن که مشغله نوشتن من زیاد است همچنان آثار نویسندگان ایرانی را می خوانم. امّا از بین نویسندگان خارجی فقط آثار دانیل استیل را می‌خوانم. از بین نویسندگان ایرانی، آثار آقای اعتمادی را خیلی زیاد می‌خوانم. کتاب‌های قدیمی و جدید ایشان همه را خوانده‌ام و می‌خوانم. از دیگر نویسندگان ایرانی آثار خانم رضاپور، خانم تکین حمزه‌لو، خانم جعفری، اسماعیل فصیح و بسیاری از نویسندگان که الآن حضور ذهن ندارم و اسمشان را به خاطرم نمی‌آید. آثار این گروه از نویسندگان را می‌پسندم و می‌خوانم. ماشاءاله در یکی – دو دهه اخیر نویسندگان خیلی زیاد شدند. نویسندگانی که اوّلین آثارشان را منتشر می‌کنند، خیلی زیاد شده‌اند.
• در نوشتن رمان، برای شما سوژه مهم‌تر است یا زبان؟ به عنوان خواننده رمان چطور؟
من سوژه را مهم‌تر می دانم. سوژه داستان اگر خوب و زیبا باشد، قطعاً خواننده را جذب می‌کند. هنگام نوشتن، اگر سوژه‌ای زیبا و جذاب پیدا کنم، شکل و شیوه بیان آن هم همراه سوژه می‌آید. عالم تخیّل بسیار گسترده و وسیع است و تخیّل، داستان را به اوج می‌برد و خواننده را با خود همراه می‌کند.
• جدیدترین رمانی که خوانده‌اید چه بود؟
جدیدترین رمانی که خوانده ام «از آن سوی آینه» نوشته خانم تکین حمزه‌لو بود.

خواندن 18819 دفعه

دیدگاه‌ها  

#22 nazanin.84 1398-08-07 22:26
عالیه کتابش طوری که من حدود پنج بار این کتاب رو خوندم
#21 فریبا فتح 1398-05-15 02:48
سلام خانم مهریزی مقدم
اول اینکه من تا به حال سه تا از رمان های شما رو خوندم
هر سه رمان بسیار زیبا بود تا حدی که من کارهای خانه را به سرعت تمام
میکردم وبه عشق خواندن شان حتی از ده دقیقه وقت هم نمیگذشتم .و این به خاطر هیجان زیادی که در لا به لای رمان ها بود وخیلی ذوق داشتم که آخرشان چی میشه
ودر آخر این که به خاطر تخیل بسیار قویتان تبریک میگویم امیدوارم با آرامش وآسایش برایمان رمان بنویسید خیلی دوستان دارم وموفق باشید
#20 saman.sabahi66@gmail 1397-10-12 13:22
خانم مهریزی رمان مدارا عالیه
شباهتی به زندگیه من داره
#19 شمسو 1397-06-10 13:28
سلام خانم منير مهريزي مقدم
ما بيش تر كتاب هاي شما را خوانديم و بسيار لذت برديم
ما همه كتاب هاي شما را دوست داريم شما خانم عزيز كدام كتابتهم را بيش تر از همه دوست داريد خوشحال ميشيم اگه جواب ما را دهيد دوستان داريم.
#18 النازز 1397-04-26 01:00
سلام مهریزی مقدم عزیزخیلی خیلی قلم زیباییی دارین من وقتی کتاب مدارا خوندم اونقدی ازاین کتاب لذت میبردم.همش نگران بودم داره اخر کتاب میرسه.عالی بود .خیلی مشتاقم رمان های دیگتون بخونم
#17 Zahra.138120 1397-01-06 01:39
سلام.با تشکر بسیار رمان "مدارا" فوق العاده بود و به شدت به خواندنش علاقه پیدا کردم.مرسی❤
#16 مريمي 1396-07-18 22:17
سلام خانم مهريزي مقدم عزيز من كتاب مدارا رو دو روزه خواندم انقدر جالب بود ك زمين نذاشتم و بگم ك اولين تجربه خواندن نوشته هاي شمارو داشتم و حتما حتما ادامه خواهم داد.
نوشتنون پايدار و مستحكم
#15 مریم ** 1395-06-20 15:48
با تشکر فراوان از خانم مهریزی مقدم
من رمان های مدارا و پارسا رو از ایشون خوندم وخیلی خیلی دوست داشتم کلا رمان هایی رو که کم کم به هم علاقمند میشن خیلی قشنگ هستند درست مثل همین دوتا رمان که خیلی قشنگن واقعا ممنون ...خسته نباشید
#14 فری صالحی 1394-03-19 19:27
باسلام من نوشته های خانم مهریزی مقدم را بسیار دوست دارم . نوشته هایشان بسیار روان است موضوعات و داستان هایشان برایم لذت بخش است احساس جوانی رفته ام را تصور میکنم . هویت را بسیار دوست دارم اخیرا غریبه اشنا را دارم. ساکن کانادا هستم هرزمان تهران باشم این شانس را دارم که نوشته های جدیدشان را داشته باشم .
#13 هیلدا 1393-08-13 22:08
من رمان خوانی رو با ساحل آرامش خانم مقدم شروع کردم که اونم دوستم برام جریانشو تعریف کرد به دوستمم گفتم اونم با ساحل آرامش رمان خوانی رو شروع کرد سه سال پیش بود اگه ساحل آرامش نبود نمیدونستم رمان چیه
آمارشم از دستم رفته که چنبار این کتابو خوندم یا تا حالا چنتا رمان خوندم
الان هردومون یه رمان خوان فوق حرفه ای هستیم
اگه بتونم حتما این رمانو تهیه میکنم

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید